| Camera type | DSLR Camera | |
|---|---|---|
| Megapixel | 42.4MP Megapixels | |
| Video | 4K Video Recording | |
| Sensor type | CMOS Sensor | |
| Display type | NFC 5 Display | |
| Connectivity | USB, HDMI, Wi-Fi Connectivity | |
| Battery | 1 x NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion Battery | |
| Warranty | 3 Years Service Warrant |
| Name | Sony Alpha a7R IIIA |
|---|---|
| Model | Alpha a7R IIIA |
| Price | Tk 200,000 |
| Brand | Sony |
| Type | DSLR Camera |
| Showroom | Click Here |
| Remote control | No |
|---|---|
| USB | 1 x USB-C Input/Output |
| HDMI | 1 x Micro-HDMI Output |
| Wireless | Wi-Fi, Bluetooth |
| Storage Type | Multi slot for SD memory card |
|---|---|
| Total Size | Yes |
| Camera type | DSLR Camera |
|---|---|
| Sensor photo detectors | Yes |
| Sensor size | 24 mm |
| Effective pixels | 42.4 Megapixel |
| Processor | BIONZ X processor |
| Max resolution | 3,686,400 Dot resolution |
| Sensor type | CMOS |
| Optical Zoom | Yes |
| Minimum shutter speed | 1/8000 to 30 Seconds 1/8000 to 1/4 Second in Movie Mode |
|---|---|
| Maximum shutter speed | 1/8000 to 1/4 Second in Movie Mode 1/8000 to 30 Seconds |
| Built-in flash | Yes |
| External flash | Yes |
| Flash modes | Yes |
| Continuous drive | Continuous-Servo AF |
| Exposure compensation | -5 to +5 EV (1/3, 1/2 EV Steps) |
| Format | Video 100 to 32,000 |
|---|---|
| Microphone | 1 x 1/8 |
| Resolutions | Yes |
| ISO | ISO 50-102400 |
|---|---|
| White balance presets | Yes |
| Image stabilization | Yes |
| Custom white balance | Yes |
| Uncompressed format | Yes |
| Image Format | Yes |
| Image Quality levels | Yes |
| Autofocus | Yes |
|---|---|
| Manual focus | Yes |
| Lens mount | Yes |
| Focal length multiplier | Yes |
| Number of focus points | Yes |
| Digital Zoom | Yes |
| Screen Type | Tilting Touchscreen LCD |
|---|---|
| Screen Size | 3.0 Inch |
| Screen dots | Yes |
| Viewfinder type | Yes |
| Viewfinder coverage | Yes |
| Viewfinder magnification | Yes |
| Live view | Yes |
| Touch screen | Yes |
| Weight (inc. batteries) | 1.45 lb / 657 g |
|---|---|
| Dimensions | 5 x 3.76 x 2.9 |
| Battery | 1 x NP-FZ100 Rechargeable Lithium-Ion, 7.2 VDC, 2280 mAh (Approx. 530 Shots) |
| Battery capacity | NP-FZ100 |
Camera type: Digital Camera
Megapixel: 24.2 Megapixel
Video: XAVC S, AVCHD
Connectivity: HDMI, USB, Microphone
Sensor type: Exmor R CMOS Sensor
Warranty: 3 Years Warranty
View Details →
Camera type: Digital Video Camera
Megapixel: 25.3 Megapixels
Video: UHD 4K30p Video
Connectivity: USB Type C
Sensor type: Exmor R CMOS sensor
Warranty: 3 year warranty
View Details →